Підсумки 2014: ноутбуки

         2014 видався досить трагічним для ноутбуків. Компанія Sony прийняла рішення продати свій підрозділ VAIO, керівництво Samsung вирішило вивести портативні ПК з російського та європейського ринків, а Toshiba задля високих прибутків взагалі переключила всю увагу на бізнес-клас, залишивши споживчий ринок на розшматування конкурентам. Втім, були й досить приємні моменти.

          Скорочення серед виробників ноутбуків почалося в лютому. Спершу стало відомо про те, що Sony хоче продати підрозділ VAIO, який займається легендарними ноутбуками Sony VAIO. Передбачалося, що покупцем може стати китайська компанія Lenovo, що досить бурхливо розвивається, але ці чутки виявилися помилковими. Бізнес по виробництву знаменитих ноутбуків був проданий іншій японській компанії, Japan Industrial Partners (JIP), минулою весною. У JIP планують зберегти виробництво ноутбуків VAIO, але обмежити продаж тільки японським ринком.

Sony VAIO, VAIO, ноутбук

        У вересні почали з'являтися чутки, згідно з якими Samsung припинить виробництво ноутбуків. Через декілька тижнів ці чутки частково підтвердилися: вже наприкінці вересня південнокорейський гігант вирішив покинути російський і європейський ринки ноутбуків. Своє рішення в Samsung пояснюють наступним чином: «Ми швидко адаптуємося до потреб і запитів ринку. Саме тому в Європі ми припинимо продаж лептопів, в тому числі хромбуків. Цей крок зроблено з урахуванням специфіки регіону, це не відіб'ється на інших ринках». Заява представника компанії, який вирішив залишитися невідомим, вийшло вельми туманним. Не зовсім ясно, яку вигоду отримає Samsung, покинувши ці ринки, крім ймовірного скорочення витрат і збитків, які компанія могла б понести в світлі скорочення ринку ноутбуків.

 компания Samsung, ноутбук Samsung, Samsung

          Прикладу Samsung послідувала і Toshiba. Правда, японці вирішили зав'язати тільки з користувальницьким ринком та сфокусуватися на бізнес-сегменті. Якщо вірити прес-релізу компанії, Toshiba прискорить реструктуризацію свого користувальницького ПК-бізнесу, щоб зосередитися на сегменті B2B. Як очікується, такі заходи повинні збільшити продажі ноутбуків Toshiba в цьому сегменті ринку більше ніж на 50% в 2016 році.

          Ноутбуки-трансформери: революція відкладається

        Нових експериментів з формами ноутбуків-трансформерів торік практично не було: схоже, багато виробників втомилися від них ще позаторік. В результаті клас ноутбуків-трансформерів став набувати свою остаточну форму - вельми схожу на ноутбуки із серії Lenovo Yoga.

         Модель, підозріло схожу на Yoga, випустили торік дві компанії, якщо не брати до уваги саму Lenovo. Ноутбук Dell Inspiron 7347 виявився таким же гнучким, як і китайський «Йог», та й виглядає він майже так само.

ноутбук Dell, Dell Inspiron 7347, Dell Inspiron, Dell 7347

          Не залишилася осторонь і HP, випустивши ноутбук-трансформер HP Pavilion x360. Гнеться він так само, як і Yoga, але виглядає, на наш погляд, не так привабливо.

ноутбук HP, HP Pavilion x360, HP Pavilion, HP x360

          Трохи іншим шляхом пішли в Acer, представивши ультрабук-трансформер Acer Aspire R 13. Він виділяється за рахунок свого дисплея, який закріплений всередині U-подібною рамкою Ezel Aero. Завдяки цій рамці дисплей може обертатися навколо горизонтальної осі, яка проходить через його центр.

ноутбук Acer, ультрабук Acer, Acer Aspire R 13, Acer Aspire,Acer R 13

ноутбук Acer, ультрабук Acer, Acer Aspire R 13, Acer Aspire,Acer R 13

         Примітно, що подібна конструкція - тільки з повноцінною, а не половинчатою рамкою - використовувалася в ноутбуці Dell XPS 12, що не здобув особливої популярності. У результаті складається цікава ситуація: HP та Dell частково копіюють ноутбуки Lenovo - а Acer робить те ж саме з ноутбуками Dell. Для завершення цього порочного кола не вистачає тільки того, щоб Lenovo почала переймати рішення Acer.

 ноутбук Dell, Dell XPS 12 Duo, Dell XPS

Оригінальний Dell XPS 12 Duo

 

          Ігрові ноутбуки: еволюція починається

          Як не дивно, ігрові ноутбуки помітно еволюціонували за минулий рік - мабуть, саме на них і прийшовся розвиток сегменту ноутбуків в цілому. Якщо раніше для створення ігрового ноутбука достатньо було взяти найпотужніше залізо і красиве підсвічування, то тепер виробникам доводиться додавати до них дещо серйозніші інновації. Так, у 2014 році стало модним оснащувати ігрові лептопи особливими клавіатурами, кнопки які можна перенастроювати за допомогою встановленого софту і навіть створювати свої макроси. У цьому тренді відзначилися основні розробники ігрових лептопів: ASUS, MSI та Dell Alienware.

       Також ігрові ноутбуки наприкінці минулого року отримали те, чого чекали багато геймерів, - можливість підключення зовнішніх відеокарт. Правда, ще раніше, кілька років тому, щось подібне пропонували в ASUS (ASUS XG Station) і ATI (ATI XGP), але особливого успіху не домоглися. На ринку і донині існують аналогічні рішення для слота ExpressCard, але в силу малої популярності цього роз'єму вони стають все менш актуальними.

        Поки можливістю підключення зовнішніх відеокарт можуть похвалитися тільки два ноутбука - це MSI GS30 Shadow, який підключається до ігрової станції MSI GamingDock, і новий Dell Alienware 13, який підключається до Alienware Graphics Amplifier. Найголовніша частина такої док-станції, дискретна відеокарта, мабуть, повинна купуватися окремо.

ноутбук MSI, MSI GS30, MSI GS30 Shadow, MSI GamingDockDell Alienware 13, Dell, Dell Alienware, Alienware Graphics Amplifier

        З цих двох «ігрових підсилювачів» краще і приємніше виглядає варіант від Dell, в тому числі тому, що він підключається до ноутбука за допомогою кабелю, а не порту, розташованого на торці лептопа. З одного боку, це красиво, а з іншого - через такий кабель проходить всього 4 лінії PCI Express, що не дуже багато для дискретної графіки. Зате Dell Alienware 13, в комплект якого входить док-станція Alienware Graphics Amplifier, вже можна було купити в кінці 2014 року, на відміну від того ж MSI GS30 Shadow.

          Рік під знаком Haswell

        У минулому 2014 ринком ноутбуків як і раніше правили процесори Intel. Конкурент «синього гіганта», компанія AMD, так і не зміг похитнути лідерство свого єдиного суперника. Крім того, ноутбуків з гібридною графікою - ще одним козирем AMD - торік вийшло дуже мало.

         Втім, в самої Intel справи також йдуть не дуже добре. Реліз чіпів Broadwell, що виготовляються за новою, 14-нм технологією, на самому початку минулого року був перенесений на рік вперед - на перший квартал 2015 року. Ймовірно, така затримка пов'язана зі складнощами переходу на новий техпроцес.

         Проте, дещо ми все ж побачили і в 2014 році: Intel представила двоядерні нізьковатні процесори Intel Core M. Це перші ластівки з сімейства Broadwell з теплопакетом в 4,5 Вт, кешем L3 об'ємом 4 Мбайт і тактовими частотами до 2,9 ГГц. Судячи з продемонстрованих на IFA 2014 зразкам, ноутбуки на цих процесорах можуть вийти досить цікавенькими - наприклад, в них може застосовуватися тільки пасивне охолодження.

          Рік під знаком GeForce

         З двох виробників мобільної графіки змогла відзначитися лише NVIDIA, зате двічі. У березні минулого року була офіційно представлена серія мобільного графіки GeForce 800M, в яку входили відеоадаптери з GeForce 830M по GTX 880M. А потім, у жовтні, була представлена серія GeForce 900M. Правда, в новій серії графіки поки існує лише дві мобільних відеокарти: NVIDIA GeForce GTX 970M і 980M.

NVIDIA, GeForce, GeForce GTX 970M, GTX 970M, GTX 980MNVIDIA, GeForce, GeForce GTX 970M, GTX 970M, GTX 980M

        Варто відзначити, що анонсована на момент написання цієї статті 900-а серія мобільних відеокарт NVIDIA є абсолютно новою графікою, а не реінкарнацією моделей з 800-ї серії. В GeForce GTX 970M і 980M використовуються чіпи GM204, створені по 28-нм архітектурі Maxwell, в той час як в GTX 8870M і 880M використовувалися чіпи GK107, створені на архітектурі Kepler з тим же техпроцесом в 28 нм.

        А ось у компанії AMD з мобільню графікою справи йдуть не так райдужно. На початку минулого року, під час нульового дня CES 2014, пройшла презентація нових мобільних графічних адаптерів. Були представлені відеокарти Radeon R5 M230, Radeon R7 M265 і Radeon R9 M290X.

Radeon R7 M265, Radeon, Radeon R7,Radeon M265Radeon, Radeon R9, Radeon M290X

          Іронія криється в тому, що Radeon R9 M290X, судячи по специфікаціях, є перейменованим Radeon HD 8970M, який в свою чергу є не що інше, як реінкарнацію ще більш старого відеоадаптера - Radeon HD 7970M. Останній був представлений у квітні далекого 2012 року. Такий висновок можна зробити після порівняння характеристик всіх трьох GPU. Справа в тому, що у цих відеокарт однакова кількість шейдерних процесорів (1280), текстурних блоків (80) і блоків растеризації (32). Хіба що об'єм відеопам'яті Radeon R9 M290X збільшився в два рази і склав 4 Гбайт.

          Насправді в перейменуванні мобільних відеокарт немає нічого кримінального - цим люблять займатися не тільки в AMD. Але зустрічати «новий» Radeon HD 7970M три рази поспіль вже трохи набридло - хочеться побачити що-небудь нове і більш швидке. Мабуть, це розуміють і в AMD, тому восени 2014 року в Мережі з'явилася інформація про графічний адаптер AMD Radeon R9 M295X заснованому на GPU Tonga. Якщо вірити першим бенчмарк, він виявився трохи швидше не особливо актуального в той час GeForce GTX 780M.

Radeon R9 M295X, GTX 780M, GTX 770M, GeForce

         Ось тільки на момент написання цієї статті найшвидший мобільний відеоадаптер AMD можна зустріти лише в однієї з модифікацій моноблока Apple iMac з дисплеєм Retina 5K, а хотілося б бачити його і в ігрових ноутбуках.

          Кращі ноутбуки 2014

         Найбільший прогрес був помітний серед ігрових портативних ПК, а значить, їм і відкривати цей список. Спершу хочеться сказати про самий прокачений ігровий ноутбук, MSI GT72 2QE Dominator Pro. Усередині цього 17-дюймового ігрового монстра знаходиться величезна кількість всякої різної смакоти.

Ноутбук MSI, MSI GT72, MSI GT72 2QE Dominator Pro

        На додаток до чотирьохядерного процесора Intel Core i7-4710HQ і відеокарти NVIDIA GeForce GTX 980M в «Домінатор Про» є можливість апгрейда графіки (підключеною через слот MXM), масив RAID 0, що складається з чотирьох M.2 SSD, трьох окремих аудіо підсилювачів (для динаміків, сабвуфера і навушників), а також клавіатура з можливістю програмної заміни клавіш і записом макросів. Також не варто забувати про підтримку технології MSI Shift, яка здатна контролювати максимальну продуктивність і, відповідно, гучність системи в залежності від обраного профілю.

         Другим важливим ігровим ноутбуком можна назвати ASUS ROG G751JY. У нього немає такого великого набору регалій, як у «Домінатора Про», зате ці два лептопа об'єднують графіка GTX980M і можливість програмного перепризначення кнопок клавіатури. Крім того, в наших бенчмарках ASUS G751JY виявився трохи швидше «Домінатора», що гідно похвали.

ноутбук ASUS, ASUS G751JY

          Замикає трійку ігрових лептопів надзвичайно компактний і легкий 15-дюймовий ігровий ноутбук MSI GS60 2QE Ghost Pro 3K. У нього є три дуже важливі переваги: товщина 23,8 мм, маса 2 кг і вельми потужна для таких габаритів графіка - NVIDIA GeForce GTX 970M.

ноутбук MSI, MSI GS60, MSI GS60 2QE Ghost Pro 3K

          У продажу можна знайти велике різноманіття кольорових MSI GS60: на прилавках магазинів можуть зустрічатися чорні, сріблясті, золоті і навіть червоні модифікації тонкого ігрового ноутбука.

        Вдруге поспіль одним з «кращих ноутбуків року» стає китайська «Йога». Але якщо минулого року ми хвалили Lenovo Yoga за найприємніший і зручні механізм трансформації, то тепер похвалити і «залізо» ноутбука.

 ноутбук Lenovo, Lenovo Yoga, Lenovo Yoga 3 Pro

          Всередині нового, 13-дюймового Lenovo Yoga 3 Pro встановлений процесор з нової серії Intel Core M.

       З класичних ультрабуків найбільш достойним являється ASUS Zenbook UX301LA. З численного табору своїх конкурентів він виділяється скляною, але не прозорою кришкою. Та й з рештою дизайну у нього все в порядку - виглядає ASUS Zenbook UX301LA шикарно.

ноутбук ASUS, ASUS Zenbook, ASUS Zenbook UX301LA, ASUS UX301LA

          В Acer вирішили, ніби за цими недорогими і екзотичними хромбуками майбутнє і стали посилено інвестувати в їх розробку. Тому ми хочемо згадати добрим словом Acer Chromebook C720.

ноутбук Acer, Acer Chromebook, Acer Chromebook C720

         Acer Chromebook C720 примітний своєю низькою ціною, малими розмірами, масою 1,2 кг, процесором Intel Celeron 2955U (а не якимось там «Атомом»!) І підтримкою мереж Wi-Fi з частотою 5 ГГц. Мало в якому недорогому ноутбуці може зустрітися стільки приємних характеристик відразу.

         Найкраще, як відомо, ворог хорошого. Напевно, саме тому (а насправді через перенесення релізу процесорів Intel Broadwell) серед ноутбуків Apple в цьому році ніяких значимих змін не відбулося. Коливалися ціни, змінювалися конфігурації, але без принципових змін у зовнішньому вигляді або в начинці - «ретинові макбуки» залишилися такими ж, якими ми їх вже давно знаємо.

Apple, MacBook, MacBook Air, MacBook Air Retina, Retina

          Прогноз на 2015 рік

       Основний наш прогноз буде спиратися на вихід нового «заліза», а саме на нові процесори Intel Broadwell. Головною їх особливістю має стати вкрай низьке енергоспоживання, що дозволить істотно наростити час автономної роботи ноутбуків, а також зростаюча в два рази продуктивність на ват. А от чекати приросту потужності не варто - згідно першим бенчмарк, продуктивність процесорів Intel Broadwell буде практично такою ж, як і у Intel Haswell.

          Скоріше за все, на ринку з'явитися більше хромбуков, ніж раніше. При нинішній фінансовій ситуації в країні дуже доречним прийдеться основний козир таких лептопів - дуже низька ціна при хорошій продуктивності. Правда, при цьому доведеться миритися з Chrome OS, що встановлюється замість звичної багатьом Windows.

        Що стосується сегмента трансформерів, то на нього надії мало. Минулий рік показав, що принципово нових конструкцій трансформерів практично не з'явилося. А значить, сподіватися на те, що вони раптом знову посипляться на нас як з неба, не доводиться.

          Зате на ринку ігрових портативних ПК може трапитися щось цікаве. Наприклад, варто сподіватися на поширення ігрових док-станцій, які в теорії можна підключати не тільки до ігрових, але і до компактних мультимедійних ноутбуків. Таким чином, можна буде перетворити навіть середній по продуктивності ноутбук в ігрову модель. Головне, щоб процесор портативного ПК зміг справлятися з сучасними іграми.